top of page

Z korporátu do investic: expertky na finance volí riziko místo jistoty důchodu

Bylo by pochopitelné, kdyby si zkušené manažerky ze světa finančních korporací po úspěšné dráze užívaly klidu důchodu a čerpaly výhod zajištěného stáří. Jejich nátura a ostatně i návyk na stres jim ale nedovoluje jen tak vypnout. Ve Spojených státech najdeme řadu příkladů dam, které v pokročilém věku pozměnily směr svých kariér, a místo aby zakotvily v klidných vodách, zúročily své zkušenosti a pustily se do rizika, s nímž je spojen svět investic. Pozoruhodné je, že nejde o investice ledajaké, ale vesměs etické či impaktové. Některé z nich mají pod palcem tok obrovského množství peněz. 


Téma měsíce - Masters 50+ FinŽeny

Projekt #FinŽeny představuje další Téma měsíce. Tentokrát jsme se zaměřili na ženy, které se kvůli věku ocitají na kariérní křižovatce a po úspěšné dráze korporátních manažerek zvažují další směry. Inspiraci jsme hledali v zahraničí i v tuzemsku.

Že není snadné odejít do penze, dobře ilustruje příklad Barbary Desoer (71). V roce 2012 se pokusila odejít do důchodu po 35 letech práce ve vedení technologické divize v Bank of America. Tento pokus trval necelý rok. Poté byla Desoer povolána do Citibank na pozici provozní ředitelky a o pět let později se stala generální ředitelkou celé instituce, která působí ve 160 zemích, a zasedá též v představenstvu mateřské Citigroup.


V případě Desoer však jde stále o naplnění rčení, že švec se má držet svého kopyta. To Janine Firpo (68) se po obdobné kariéře pustila do méně probádaných vod. Podobně jako Desoer se tři dekády věnovala technologiím, a to ve společnostech Hewlett-Packard, International Finance Corporation (IFC) a v Nadaci Billa a Melindy Gatesových. Před sedmi lety pak zamířila do důchodu, ovšem při té příležitosti také založila startup Invest for Better, který školí lidi, jak investovat, aby investice odpovídaly hodnotám, které investoři zastávají. Spolu s tím vydala knihu Activate Your Money, v níž učí ženy, jak mají investovat majetek ke zlepšení světa.


Holky, které investují

Cathy Friedman (63) kdysi zvažovala, že se stane lékařkou, ale místo toho nastoupila do společnosti Morgan Stanley a byla u zrodu biotechnologické divize tohoto gigantu, v níž strávila 24 let. Novou kariéru zahájila před dvěma lety, když nastoupila do společnosti rizikového kapitálu GV (Google Ventures) se zaměřením na investice do společností zabývajících se zdravím žen. Její tým za poslední tři roky investoval více než 150 milionů dolarů do 20 společností. „V tomto typu investic jsme jedničkou na trhu rizikového kapitálu,“ říká dnes hrdě Friedman.


Naučit ženy účelně investovat si dala za cíl také Seema Hingorani (55), která v roce 2015 založila společnost s všeříkajícím názvem Girls Who Invest. Kvůli tomu opustila pozici investiční ředitelky newyorského penzijního fondu, který spravuje aktiva ve výši 160 miliard dolarů. Do programu GWI vstoupilo již více než 2500 žen z 200 vysokých škol a univerzit.


Politička s učitelkou

Deborah La Franchi (55) začínala kariéru v devadesátých letech jako zastupitelka na losangeleské radnici. Ačkoli se tomu tehdy tak ani neříkalo, již v té době se seznámila s oblastí impaktového investování, protože jejím úkolem bylo přimět soukromý sektor, aby investoval do podniků, které by mohly pozdvihnout nejchudší čtvrti Los Angeles. Tato zkušenost ji vedla k nápadu založit společnost, která se bude na podobné investice soustředit. Založila tak společnost SDS Capital, která dnes spravuje aktiva ve výši dvou miliard dolarů a financuje výstavbu nízkonákladového bydlení po celých Spojených státech. Naposledy se SDS spojila s partnery při výstavbě 280 bytových jednotek pro pracovní síly v Jižní Karolíně.


Hned několik kariérních veletočů má za sebou Vanessa Colella (54). Když na startu profesní dráhy na začátku devadesátých let nastupovala na post učitelky biologie v neziskové organizaci Teach For America, asi ani ji samotnou nenapadlo, co bude následovat. V druhé půlce poslední dekády minulého století se pustila do studia technologií a v roce 2001 nastoupila do společnosti McKinsey, kde strávila sedm let, a poté do Yahoo!. Od roku 2010 strávila dvanáct let ve společnosti Citi, kde končila jako ředitelka pro inovace. Od roku 2022 působí ve společnosti Visa, kde řídí vývoj produktů pro velké technologie, fintech a partnerství s platformami, jakož i síť inovačních center této nadnárodní společnosti. Do její správy tak patří složité projekty jako třeba integrace systému mezinárodních transakcí Visa do tržního prostředí Amazon Web Services či iniciativa společnosti Visa zaměřená na zapojení téměř 15 000 fintechových startupů ve 100 zemích.


Prorazily skleněný strop

Na závěr dva příklady dam, u jejichž jména bude navždy dovětek začínající slovy "první žena v..." Sharon Bowen (63) se v roce 2021 stala předsedkyní představenstva newyorské burzy cenných papírů a stala se tak první ženou a (první osobou tmavé pleti) v této pozici v 229leté historii burzy. Již předtím si připsala jiný milník, když v roce 2014 vstoupila do historie jako první Afroameričanka na pozici komisařky americké Komise pro obchodování s komoditními futures. Sara Devereux (54) je první ženou ve vedení velké divize pro správu peněz v obří finanční společnosti Vanguard. V roce 2021 převzala vedení skupiny Fixed Income Group, která spravuje aktiva v hodnotě přes 2,3 bilionu dolarů. Do Vanguard Devereux nastoupila v roce 2019, aby řídila jeho globální oblast úrokových sazeb. Předtím strávila více než 20 let ve společnosti Goldman Sachs, kde pracovala v oblasti obchodování a prodeje cenných papírů.

Comments


bottom of page