V uplynulých týdnech se tým projektu #FinŽeny zaměřil na téma kariérních možností žen po padesátce. Navzdory obecnému přesvědčení, že v době kultu mládí takových možností není mnoho, příklady z domova i ze světa ukazují, že i to může být jen stereotyp. Když nechybí chuť a odvaha pustit se do nových věcí, je možné nejen rozvíjet dosavadní kariéru, ale nastartovat i zcela novou.
V otvíracím článku Podnikatelka začínající po padesátce je často úspěšnější než dvacátnice jsme ukázali na trend, kdy manažerky, které vybudovaly úspěšné kariéry v korporátním světě, tento svět opouštějí a vydávají se na dráhu podnikatelek. „Při svých rozhovorech se stále častěji setkávám s tím, že úspěšné korporátní manažerky přemýšlí o obratu ve své kariéře, nebo ho rovnou uskutečňují. Tyto ženy si uvědomují, že tu jsou pro ´něco víc´, než je finanční úspěch, vedoucí postavení či uplatnění na trhu,“ říká v článku Viveka von Rosen, zakladatelka iniciativy Beyond the Dream Board, jež pomáhá začít podnikat ženám po padesátce, které předtím uspěly v exekutivních korporátních rolích.
V dalším materiálu jsme se zaměřili na dámy, které též uspěly v korporátní či veřejné sféře, po dlouhé kariéře však místo jistoty důchodu zvolily nejistotu světa investic. Často přitom nejde o investice ledajaké, ale vesměs etické či impaktové. To je oblast, která není v Evropě (a tím méně v Česku) rozvinutá tak jako ve Spojených státech. I proto považujeme tuto sondu za oceán za důležitou a inspirativní. „Deborah La Franchi (55) začínala kariéru v devadesátých letech jako zastupitelka na losangeleské radnici. Ačkoli se tomu tehdy tak ani neříkalo, již v té době se seznámila s oblastí impaktového investování, protože jejím úkolem bylo přimět soukromý sektor, aby investoval do podniků, které by mohly pozdvihnout nejchudší čtvrti Los Angeles. Tato zkušenost ji vedla k nápadu založit firmu, která se bude na podobné investice soustředit. Založila tak společnost SDS Capital, která dnes spravuje aktiva ve výši dvou miliard dolarů.“
Třetím kusem této série byl rozhovor s členkou představenstva pojišťovny Kooperativa a České podnikatelské pojišťovny Evou Poláchovou. Když stála na prahu své profesní dráhy, nebylo obvyklé, aby ženy primárně snily o kariéře. Proto si Eva Poláchová spíše hledala práci, která ji bude bavit a umožní jí založení rodiny. Dnes to vnímá jako dar, protože má funkční rodinu i skvělou práci a tvrdí, že období po padesátce patří k těm nejsvobodnějším. Svým následovnicím vzkazuje, že vyšší věk při dobývání kariérních pozic je spíše výhodou. „Nebojme se toho, pozdní věk nám dává možnost nadhledu, životní zkušenosti a větší odvahu prosazovat smysluplnost a užitek.“
Toto téma uzavíráme anketou mezi úspěšnými a vysoce postavenými ženami, které se s námi podělily o své názory na možnosti rozvoje kariér v pokročilém věku. Podle respondentek, mezi nimiž byly například Monika Luašmanová, Magdalena Souček či Jitka Chizzola, pokročilejší věk nemusí být překážkou kariérního růstu. Podstatné je soustředit se na vlastní rozvoj a sledovat a být schopna adaptace na okolní vývoj, především technologický. Dobrým předpokladem pro úspěch je fakt, že zkušenější dámy již většinou mají vyřešené otázky kolem rodiny a kariéře mohou věnovat více času. Zároveň mají též jasno o tom, co je v životě důležité, i o tom, kde jsou jejich silné a slabé stránky. Za umění považují i schopnost poznat, co přenechat jiným či kdy odejít.
Všechny články najdete zde:
Commentaires