Mezi lidmi stále přežívá přesvědčení, že péče o dítě je starostí ženy, zatímco muž má rodinu zabezpečit finančně, myslí si RPA Developer ve společnosti Generali Česká pojišťovna Vlastislav Forch. Sám strávil půl roku péčí o syna, kterou podle Vlastislavových slov „oba přežili ve zdraví“, a tuto životní etapu si pochvaluje. „Starost o ročního syna mě obohatila i z pracovního hlediska. Myslím, že jsem se naučil efektivněji využívat čas a být trpělivější,“ říká.

Aktuálním Tématem měsíce projektu #FinŽeny jsou trochu netradičně muži. Jde ale o muže, kteří se zhostili úlohy připisované tradičně ženám a vzali na sebe břímě péče o dítě. Jak se žije mužům na rodičovské? Co na to jejich zaměstnavatelé? Jak reaguje jejich okolí? Co to přineslo jim osobně a šli by to do toho znovu? I to se dozvíte v našem seriálu.
Jak se vám jako otci daří skloubit práci a péči o rodinu? Vychází vám v tom vstříc zaměstnavatel?
Hlavně můj nadřízený mi v tomto ohledu vychází vstříc, jak to jen jde. V případě potřeby můžu se synem zařídit, co je třeba, vždy se dá nějak dohodnout. V době, kdy jsem byl se synem na rodičovské dovolené, mi zaměstnavatel umožnil dle mých časových možností pracovat na dohodu, a nevypadnout tak z pracovního tempa a kolektivu. Hodně pomáhá flexibilní pracovní doba, občas něco nevyjde dle plánu, musím například syna vyzvednou z dětské skupiny dřív a pak dodělat práci večer. Ale není to nic, co by se nedalo zvládnout.
Máte nějaké vlastní strategie nebo zvyky, které vám pomáhají zvládat obě úlohy?
Pomáhá mi si odpočinout od obou těchto úloh, takže je určitě důležité mít i chvilku pro sebe. S partnerkou máme domluveno, kdy máme každý čas, abychom si mohli zasportovat, přijít na jiné myšlenky a trochu dobít baterky. Zároveň je dobré neřešit práci, když jsem s rodinou, odložit mobil a věnovat se jen jim. O víkendu vyrazit na výlet do přírody, utahat syna a pak si užít večer jen ve dvou. Dát si sice později večeři, ale neřešit u ní synovy vylomeniny.
Využíváte zkrácený úvazek nebo nějaké další benefity, které podporují work-life balance?
Zkrácený úvazek jsem zvažoval, ale především díky možnosti práce z domova a společnému plánování s partnerkou na základě našich pracovních povinností to nakonec nebylo potřeba. Po narození syna jsem využil 3 dny k otcovskému volnu navíc a oceňuji i každoroční rodinný den.
Uvítal byste nějaké další vstřícné kroky ze strany zaměstnavatele v podobě konkrétních benefitů umožňujících snáze dostát pracovním a rodinným povinnostem?
Myslím, že benefitů pro rodiče nabízí Generali Česká pojišťovna hodně – například pomocí cafeterie můžu zaplatit různé kroužky, s ostatními rodiči jsme propojeni v rodičovské komunitě a plánuji také využít příspěvek na dětské penzijní spoření. Vzhledem k tomu, že babičky máme daleko, bych ještě uvítal příspěvek na hlídání nebo nějakou formu hlídání v pracovní době. Do budoucna se bude hodit i volno na doprovod prvňáčka. U tohoto benefitu bych si dokázal představit i rozšíření nejen pro prvňáčky a nejen na první školní den, ale i pro starší děti a poslední den školního roku. Tyto dny jsou pro děti důležité, zasloužily by si nějakou odměnu nebo motivaci. Z pohledu rodiče jsou to dny, kdy je škola nejkratší.
Myslíte si, že je důležité otevírat téma otcovství a péče o rodinu v profesním prostředí? A pozorujete, že by se ve společnosti a pracovním prostředí měnilo vnímání otců, kteří se aktivně podílejí na každodenním chodu rodiny a domácnosti?
Věřím, že v dnešní době je přirozené, že se muži podílejí na chodu domácnosti. Co se týče péče o děti, převládá dle mého stále názor, že je to primárně úkol ženy a muž má zabezpečit rodinu finančně. Potvrzují mi to například i návštěvy lékaře nebo kroužků se synem, kde jsem často stále jediný muž. Přitom za sebe musím říct, že „full-time“ starost o ročního syna mě obohatila i z pracovního hlediska. Myslím, že jsem se naučil efektivněji využívat čas a být trpělivější. Z rodinného pohledu si díky tomu daleko více vážím partnerky i jako matky. Pokud to jen trochu jde, tak by si pár měsíců rodičovské dovolené měl vyzkoušet každý muž.
Comments