Muži na rodičovské oceňují užší vztah s dítětem, partnerkou i sebou samotnými
- cover-story
- 31. 3.
- Minut čtení: 3
Další tematický seriál projektu #FinŽeny, tentokrát věnovaný otcům na rodičovské, dospěl do finále. Debata kolem tohoto tématu je stále dost emotivní, a to nejen kvůli mechanickému přejímání tradičního vidění rozdělení úloh v domácnosti. Podíl mužů, kteří do těchto vod vstoupili, není vysoký, ale je stabilní. Pro některé to nebyl problém, jiní museli „překročit svůj stín“. Nabytou zkušenost si však pochvalují všichni.

Seriál odstartoval obecným článkem, zaměřeným na statistiku a dlouhodobé trendy týkající se podílu českých mužů na rodičovské dovolené. Ten sice zůstává mizivý, ale jistou pozitivní tendenci je možné vystopovat. „V číselné řadě lze sledovat zajímavý jev, který započal v roce 2008. Právě tehdy po setrvalém růstu v letech předchozích vystoupal počet mužů mezi příjemci rodičovského příspěvku v absolutních číslech na nejvyšší hodnotu - 6200. Celkově však tehdy rodičovský příspěvek čerpalo 354 tisíc příjemců, takže podíl mužů činil 1,75 procenta. Zatímco celkový počet příjemců se od té doby s výjimkou roku 2009 neustále snižoval, počet mužů mezi příjemci rodičovského příspěvku už nikdy neklesl pod pět tisíc. Existuje tedy jistý „zdravý fundament“, na němž lze stavět.“
Následovala série rozhovorů s několika muži, kteří na čas vyměnili korporátní sesli za roli osoby pečující o dítě. Prvním z nich byl Filip Jirásek, senior project manager ve společnosti UNIQA, na jehož bedrech byla starost o dítě 4,5 měsíce. „Myslím, že to je velké sousto pro ego muže, který si pod tím automaticky představí, že přijde o pozici či o moc, případně že je to snad projev nějaké formy slabosti,“ říká Filip. V dnešní době podle něj předsudky pomalu mizí a toto téma by na pracovišti nemělo být tabu. „V tomto ohledu ale musí udělat první krok sami muži, než aby je aktivně vybízeli zaměstnavatelé,“ dodává.
V dalším materiálu jsme vyzpovídali hned trojici tatínků z řad zaměstnanců společnosti D.A.S právní ochrana. Odpovídali různě zasloužilí otcové, konkrétně vedoucí oddělení podpory obchodu Jiří Mach, právník Dominik Řehounek a zástupce ředitelky obchodního úseku Martin Škorík. Shodli se na tom, že nejpodstatnější v této věci je maximálně otevřená komunikace s partnerkou, protože to nejméně žádoucí je, aby veškerá péče zůstala jen na jednom z rodičů. Stejně jako Filip Jirásek si i oni pochvalují vstřícný přístup zaměstnavatele, včetně například možnosti vzít si s sebou malé dítě do práce.
Podle dalšího muže se zkušeností s rodičovskou dovolenou, RPA Developera ve společnosti Generali Česká pojišťovna Vlastislava Forcha, mezi lidmi stále přežívá přesvědčení, že péče o dítě je starostí ženy, zatímco muž má rodinu zabezpečit finančně. Sám strávil péčí o syna půl roku. Osvojil si tak řadu dovedností s tím spojených, ale nejen to. „Starost o ročního syna mě obohatila i z pracovního hlediska. Myslím, že jsem se naučil efektivněji využívat čas a být trpělivější. Z rodinného pohledu si díky tomu daleko více vážím partnerky i jako matky. Pár měsíců rodičovské dovolené by si měl vyzkoušet každý muž,“ říká v dalším článku tematického seriálu Vlastislav.
Téma jsme pak doplnili zprávou z konference nazvané Táta v 21. století, jejíž náplní bylo pojmenování role otců v dnešní společnosti. Program tvořily přednášky, diskuze a workshopy zaměřené na podporu aktivního otcovství. První část konference se věnovala odborným datům a faktům o otcovství s účastí zahraničních hostů. Ve druhé části byli oceněni inspirativní otcové a firmy podporující otcovství. Třetí část nabídla praktické workshopy a diskusní panely. „Naším cílem bylo otevřít diskuzi o výzvách, kterým dnešní tátové čelí a nabídnout jim konkrétní nástroje, jak být aktivními a sebevědomými rodiči,“ uvedl David Škrobánek z pořádající společnosti Dobrý táta.
Všechny články najdete zde:
Podíl mužů na rodičovské zůstává mizivý. Kdo to však zkusil, nelituje
Hlavní bariérou je mužské ego, říká navrátilec z rodičovské Filip Jirásek
Work-life balance již není jen ženské téma, říkají otcové zaměstnaní v D.A.S. právní ochrana
Na kroužcích jsem mezi rodiči často jediný muž, říká Vlastislav Forch
Konference Táta v 21. století ukázala možnosti moderního otcovství
Comentarios