top of page

Muži na rodičovské oceňují užší vztah s dítětem, partnerkou i sebou samotnými

  • cover-story
  • 31. 3.
  • Minut čtení: 3

Další tematický seriál projektu #FinŽeny, tentokrát věnovaný otcům na rodičovské, dospěl do finále. Debata kolem tohoto tématu je stále dost emotivní, a to nejen kvůli mechanickému přejímání tradičního vidění rozdělení úloh v domácnosti. Podíl mužů, kteří do těchto vod vstoupili, není vysoký, ale je stabilní. Pro některé to nebyl problém, jiní museli „překročit svůj stín“. Nabytou zkušenost si však pochvalují všichni.


FinŽeny - Téma měsíce: Otcové na mateřské

Seriál odstartoval obecným článkem, zaměřeným na statistiku a dlouhodobé trendy týkající se podílu českých mužů na rodičovské dovolené. Ten sice zůstává mizivý, ale jistou pozitivní tendenci je možné vystopovat. „V číselné řadě lze sledovat zajímavý jev, který započal v roce 2008. Právě tehdy po setrvalém růstu v letech předchozích vystoupal počet mužů mezi příjemci rodičovského příspěvku v absolutních číslech na nejvyšší hodnotu - 6200. Celkově však tehdy rodičovský příspěvek čerpalo 354 tisíc příjemců, takže podíl mužů činil 1,75 procenta. Zatímco celkový počet příjemců se od té doby s výjimkou roku 2009 neustále snižoval, počet mužů mezi příjemci rodičovského příspěvku už nikdy neklesl pod pět tisíc. Existuje tedy jistý „zdravý fundament“, na němž lze stavět.“


Následovala série rozhovorů s několika muži, kteří na čas vyměnili korporátní sesli za roli osoby pečující o dítě. Prvním z nich byl Filip Jirásek, senior project manager ve společnosti UNIQA, na jehož bedrech byla starost o dítě 4,5 měsíce. „Myslím, že to je velké sousto pro ego muže, který si pod tím automaticky představí, že přijde o pozici či o moc, případně že je to snad projev nějaké formy slabosti,“ říká Filip. V dnešní době podle něj předsudky pomalu mizí a toto téma by na pracovišti nemělo být tabu. „V tomto ohledu ale musí udělat první krok sami muži, než aby je aktivně vybízeli zaměstnavatelé,“ dodává.  


V dalším materiálu jsme vyzpovídali hned trojici tatínků z řad zaměstnanců společnosti D.A.S právní ochrana. Odpovídali různě zasloužilí otcové, konkrétně vedoucí oddělení podpory obchodu Jiří Mach, právník Dominik Řehounek a zástupce ředitelky obchodního úseku Martin Škorík. Shodli se na tom, že nejpodstatnější v této věci je maximálně otevřená komunikace s partnerkou, protože to nejméně žádoucí je, aby veškerá péče zůstala jen na jednom z rodičů. Stejně jako Filip Jirásek si i oni pochvalují vstřícný přístup zaměstnavatele, včetně například možnosti vzít si s sebou malé dítě do práce. 


Podle dalšího muže se zkušeností s rodičovskou dovolenou, RPA Developera ve společnosti Generali Česká pojišťovna Vlastislava Forcha, mezi lidmi stále přežívá přesvědčení, že péče o dítě je starostí ženy, zatímco muž má rodinu zabezpečit finančně. Sám strávil péčí o syna půl roku. Osvojil si tak řadu dovedností s tím spojených, ale nejen to. „Starost o ročního syna mě obohatila i z pracovního hlediska. Myslím, že jsem se naučil efektivněji využívat čas a být trpělivější. Z rodinného pohledu si díky tomu daleko více vážím partnerky i jako matky. Pár měsíců rodičovské dovolené by si měl vyzkoušet každý muž,“ říká v dalším článku tematického seriálu Vlastislav.


Téma jsme pak doplnili zprávou z konference nazvané Táta v 21. století, jejíž náplní bylo pojmenování role otců v dnešní společnosti. Program tvořily přednášky, diskuze a workshopy zaměřené na podporu aktivního otcovství. První část konference se věnovala odborným datům a faktům o otcovství s účastí zahraničních hostů. Ve druhé části byli oceněni inspirativní otcové a firmy podporující otcovství. Třetí část nabídla praktické workshopy a diskusní panely. „Naším cílem bylo otevřít diskuzi o výzvách, kterým dnešní tátové čelí a nabídnout jim konkrétní nástroje, jak být aktivními a sebevědomými rodiči,“ uvedl David Škrobánek z pořádající společnosti Dobrý táta. 


Všechny články najdete zde:

Comentarios


bottom of page