Nedostatek příležitostí, předpojatost, kulturní normy nebo nízká individuální motivace. I to mohou být důvody, proč nemají firmy v Česku více generálních ředitelek. Jaké překážky musí ženy mířící do nejvyšších korporátních pater překonat? Nejen to je tématem pro úspěšné top manažerky Katarínu Navrátilovou, Karolínu Topolovou, Jitku Chizzola a Moniku Marečkovou.
„Empatie, tah na branku a jednoznačně i důvěra,“ odpovídá Katarína Navrátilová, generální ředitelka Tesco Stores Česká republika, na otázku, jaké vlastnosti jsou podle ní příznačné pro ženy ve vedení firem.
Podle Karolíny Topolové, společné generální ředitelky společnosti AURES Holdings, provozovatele sítě AAA AUTO a Mototechna, jsou ženy obecně empatičtější a dokážou s citem naslouchat. „To jim pomáhá lépe korigovat vztahy v týmech a poznat lidi i po osobní stránce. Díky tomu pak lze namixovat ideální kombinaci lidí v týmu,“ říká.
Monika Marečková, managing partnerka poradenské společnosti RSM CZ & SK, si myslí, že pro ženy ve vedení je typická pracovitost a tah na branku. „Myslím tím tah na branku s empatií a pokorou, nikoliv s ostrými lokty,“ upřesňuje.
S tím souhlasí Jitka Chizzola, generální ředitelka pojišťovny právní ochrany D.A.S. „Máme schopnost budovat vztahy. Silné mezilidské vztahy jsou pro úspěch podstatné,“ říká s tím, že ženy ve vedení firem se vyznačují také kombinací empatie a odolnosti. „Máme nejen silnou schopnost vcítit se do druhých, což umožňuje porozumět jejich potřebám, ale máme také schopnost vytrvat a překonávat klíčové obtíže. Dalšími vlastnostmi jsou flexibilita a adaptace, tedy umíme se rychle přizpůsobit změnám a najít kreativní řešení problémů,“ dodává.
Proč při všech těchto pozitivních vlastnostech žen nemáme ve vedení firem více generálních ředitelek?
Katarína Navrátilová: Tuto otázku dostávám jako toho času jediná žena v čele významného maloobchodníka s potravinami často a zásadně se vyhýbám paušalizaci. Osobně se nicméně domnívám, že společnost je nyní více nastavena na to, aby byla rozmanitější ve všech svých podobách, což se promítne i do početnější reprezentace žen na nejvyšších pozicích.
Karolína Topolová: Z mého pohledu je to hodně o individuální motivaci. Ženy mají často pocit, že pokud se chtějí věnovat rodině, musí utlumit vlastní pracovní ambice. Přitom znám spoustu žen, které se toho nebály a skloubily kariéru s rodinným životem. Ze své vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jednoduché to ale rozhodně není.
Jitka Chizzola: Hlavním důvodem je kombinace několika faktorů. Předně předpojatost a stereotypy. Pořád mnoho lidí věří, že vedoucí pozice jsou spíš pro muže. Tyto předsudky mohou ovlivňovat rozhodování při náboru nebo povýšení. Dále je to nedostatečná podpora. Mnoho firem nemá dostatečné programy na podporu žen v kariérním růstu, jako jsou flexibilní pracovní podmínky nebo podpora rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. V neposlední řadě jde o individuální motivaci. Některé ženy mohou mít menší zájem o vedoucí pozice kvůli obavám z vysokého pracovního vytížení nebo nedostatku podpory.
Monika Marečková: Já to upřímně nevím, nezažila jsem osobně nikdy klasický korporát, ale ve firmách, ve kterých jsem působila, jsem nikdy neměla problém se prosadit (jako mladší) nebo podpořit ženy (jako zkušenější). A myslím, že někdy je to také o tom, co ženy chtějí, a úplně jim rozumím, že dají přednost jiným rolím než být CEO. Je to mise, která vás prostě často pohltí.
Je nějaká oblast či téma, které vám cestu do pozice CEO komplikovaly a kde jste naopak měla dostatečnou oporu?
Katarína Navrátilová: Jelikož se můj úspěch v rámci profesního života vždy odvíjel od fungujícího zázemí doma, hlavní oporu jsem měla vždy v manželovi a rodině. To mi umožnilo se vždy přirozeně vypořádávat s překážkami, jimž musí čelit ženy, pro které je skloubení pracovního a osobního života větší výzvou.
Karolína Topolová: V mém oboru jsem se v prvopočátku potýkala s předsudky hlavně v oblasti odbornosti. Ano, neopravím si auto, ale motorismus mi byl vždy blízký. Moje práce pro mě byla vždy koníčkem, a to byla má výhoda. Pokud svoji práci milujete, je pravděpodobné, že se úspěchy dostaví.
Jitka Chizzola: Měla jsem štěstí. Před třiceti lety jsem dostala šanci vykonávat funkci CEO a jako první žena také založit na zelené louce v ČR novou společnost. Samozřejmě byly i překážky, se kterými jsem se musela poprat. V počátcích to byly někdy obrovské náznaky hlavně od mužů, jak to všechno zvládám a jak jsem vlastně přišla k této pozici. Velikou oporu jsem vždy měla od svých kolegů a kolegyň a rodiny. Také mi pomohl kouč Vladimír Dvořák, který se mnou pracoval čtyři roky a pomohl mi odbourávat mnohé překážky.
Monika Marečková: Moji cestu komplikovalo jen moje vlastní vnitřní omezení, jestli jsem dost dobrá a zvládnu to. Vedení RSM jsem převzala, když byly nejmladší dceři necelé dva roky, to jsem opravdu zvažovala, jak to dám. Mám ale štěstí na úžasnou rodinu a partnera, který mě vždy podpořil, to je myslím také klíčové. Mít uznání a pochopení doma.
Snažíte se podporovat ženy v tom, aby se ucházely o příležitosti a nebály se být vidět?
Katarína Navrátilová: V Tesku systematicky přijímáme opatření, která umožňují přirozené zvýšení podílu žen na vedoucích pozicích. Začínají od naší schopnosti ženské kandidátky nejprve zaujmout jako atraktivní zaměstnavatel, následně jim nabízet dostatek možností se rozvíjet, včetně transparentního procesu interních postupů, až po schopnost reagovat na jejich vyvíjející se potřeby, a tím je u nás jako spokojené kolegyně dlouhodobě udržet.
Karolína Topolová: U nás v AAA AUTO mají všichni zaměstnanci možnost růstu, pokud o to mají zájem. Vždyť nejen já, ale i další moji kolegové z top managementu se vypracovali ve firmě opravdu od píky. U nás jsou si všichni rovni a koukáme na schopnosti, ne na pohlaví. Ale jsem si vědoma toho, že obzvláště ženy po rodičovské potřebují více povzbudit. Proto se jim snažíme vycházet vstříc s úpravou pracovní doby, školením, mentoringem apod. Všichni zaměstnanci mají u mě vždy dveře otevřené.
Jitka Chizzola: Podpora od vedení společnosti, tedy aktivní podpora rovnosti pohlaví, vytváří inkluzivní prostředí. To má velký dopad na kariérní růst žen. A pokud jde o radu, jak na to: Stanovte si priority a dodržujte je. Naučte se efektivně delegovat úkoly - díky tomu budete mít více času na mentorování i na sebe. Důvěřujte svému týmu a využijte jeho schopností. Dbejte na rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. No a pečujte o rodinu i o sebe, to vám pomůže udržet energii a motivaci.
Monika Marečková: Myslím, že stačí dát jim šanci a ukázat, že jim věříme a že to zvládnou. My holky jsme totiž dost šikovné a pracovité, abychom zbytek zvládly samy. V RSM máme nespočet takových příkladů.
Commentaires